היועץ המשפטי לממשלה: העדפת יוצאי צבא בדיור - חוקית

דיונים כלליים

מנהל: newprofile

RAMI7250
הודעות: 12
הצטרף: 05 אפריל 2009 11:23
יצירת קשר:

היועץ המשפטי לממשלה: העדפת יוצאי צבא בדיור - חוקית

הודעהעל ידי RAMI7250 » 11 ינואר 2012 14:26

וינשטיין תומך בחוק שישאיר חרדים וערבים רבים מחוץ למעגל הזכאות של דיור בר השגה.
ממשרד המשפטים נמסר: "וינשטיין סבור שמתן ניקוד עודף ליוצאי צבא ושירות לאומי בפרוייקטים אלה היא סבירה ומידתית".
הקריטריון יחול על מחצית מכמות הדירות

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מתיר להעדיף משפחות ששירתו בצה"ל בהענקת דיור בר השגה - כך נמסר בצהריים (ד') ממשרד המשפטים. "מתן ניקוד עודף ליוצאי צבא או שירות לאומי, הוא סביר ואינו מעלה קשיים משפטיים", נכתב בהודעה.

שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, ומינהל מקרקעי ישראל, העבירו לממשלה טיוטת תוכנית לקריטריונים להענקת דיור בר השגה, שאמורה לעבור לאישור בישיבה הקרובה של מועצת מקרקעי ישראל הקרובה. לפי הקריטריונים, יימכרו ויושכרו 50% מהדירות המוזלות שישווקו בכל פרוייקט למשפחות ששני בני הזוג ביניהם שירתו בצה"ל. ההצעה הועברה לבדיקתו של ויינשטיין, כדי לבדוק אם היא חוקית או שמדובר באפלייה. כעת וינשטיין מודיע כי לדעתו היא חוקית

ממשרד המשפטים נמסר: "יצוין כי בדיונים קודמים שנערכו אצל היועץ המשפטי לממשלה, בעקבות העלאת הנושא בוועדת טרכטנברג, הכריע היועץ כי מתן העדפה במתכונת דומה הוא סביר ומידתי. בהתאמה, לא מצא היועץ, בדיון שהתקיים היום, לשנות את החלטתו העקרונית.

"עוד יצוין, כי היועץ לא התייחס לקריטריונים אחרים העולים מטיוטת ההצעה, ובכלל כך: שאלת ותק בנישואין או בעלייה ומספר הילדים של מבקש ההטבה".

"הקריטריון של שירות צבאי אינו ענייני"
באגודה לזכויות האזרח הגיבו בזעם להחלטת וינשטיין. מהאגודה נמסר בתגובה: "לגיטימי שהמדינה תתגמל חיילים משוחררים, אבל בפרויקטים שבהם מספר יחידות הדיור מוגבל ושמטרתם סיוע בדיור לאוכלוסיות מוחלשות, אין לתת עדיפות בדיור לקריטריון של שרות צבאי, אלא לקבוע זכאות לפי פרמטרים של הכנסה ונזקקות.

"הקריטריון של שירות צבאי אינו ענייני, ויביא בפועל להדרה של קבוצות אוכלוסיה שלמות כמו ערבים, חרדים ואנשים עם מוגבלויות מפרויקטים של דיור שהמדינה מסבסדת, בניגוד לשורה ארוכה של פסקי דין של בית המשפט העליון בעניין".

אטיאס נענה לדרישות מחאת האוהלים

מועצת מקרקעי ישראל אישרה באוגוסט תוכנית לשיווק דירות לסטודנטים, דירות להשכרה מוזלת ודירות למכירה במחיר מוזל למשתכן על אדמות המנהל. זאת, בהתאם לדרישות מחאת האוהלים . התוכנית שאושרה באוגוסט מבוססת בקווים כלליים על ההבטחות המעורפלות שפרסם קודם לכן ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אך נופחת בהן תוכן ממשי ומאפשרת לממש אותן בטווח זמן נראה לעין. התוכנית אינה כוללת קריטריונים שקובעים מי בדיוק יהנה מהדיור המוזל, אבל בניגוד לדרישת האוצר, היא לא עוכבה עד לקביעת הקריטריונים, אלא כבר יצאה לדרך במקביל.

משרד השיכון והמינהל הוסיפו המלצות לוועדה שתקבע את הקריטריונים, לפיהן תינתן עדיפות למגזר היהודי-דתי, היהודי-חילוני והדרוזי - יותר מאשר לחרדים. זאת, מכיוון שהמינהל ממליץ כי תינתן עדיפות, ואולי אף תנאי מחייב, לשירות צבאי או לאומי בקבלת ההטבות.

איזון בין המגזרים

ההמלצות יוצרות איזון בין המגזרים השונים באוכלוסייה גם בקביעת ההעדפה לפי מספר הילדים, המשפיעה על גודל הדירות שהקבלנים יצטרכו לבנות. לפי התוכנית המומלצת, משפחות ללא ילדים יקבלו עד 20% מהדירות. משפחות עם ילד אחד או שניים יקבלו עד 35% מהדירות ואילו משפחות עם שלושה ילדים ומעלה – יקבלו עד 45% מהדירות.

ההצעות בהן דן המינהל, הן שיווק קרקעות שייועדו לבניית מעונות לסטודנטים, דיור מוזל להשכרה (דיור בר השגה) ומתחמי דיור ב"מחיר למשתכן" - המחיר שבו הלקוח הסופי קונה את הדירה מהקבלן, כך שהמינהל לא ירוויח ממנו. צעדים אלה אמורים להצטרף לתוכנית הווד"לים.

ההצעה הראשונה שאושרה קובעת, כי הקרקע לבניית מעונות תשווק במכרז פומבי או בפטור ממכרז ליזמים ללא תמורה למינהל, וזאת, לצורך בניית מעונות ולאחר התייעצות עם המועצה להשכלה גבוהה ועם התאחדות הסטודנטים. המציעים במכרז יתחרו על המחיר הנמוך ביותר לשכירות למטר. המינהל יתייעץ עם המועצה להשכלה גבוהה לגבי סטנדרט הבניה למעונות ודרך תפעולם.

מוסדות להשכלה גבוהה שיחזיקו במעונות הללו יהיו פטורים מתשלומים למינהל, ובלבד שבנייתם תסתיים עד אוגוסט 2014. עוד קובעת ההחלטה כי מוסד שברשותו קרקע שאינה מיועדת למעונות רשאי להסב את יעוד הקרקע למעונות ללא תשלום.

ההחלטה השנייה קובעת כי המינהל ישווק במכרז קרקעות שייועדו להקמת בניינים להשכרה. הקבלנים יתחרו על מחיר השכירות הנמוך ביותר לזכאים עד למחיר של 75% מגובה השכירות המקובל בשוק באותן דירות או יתחרו במכרז רגיל תוך התחייבות להשכיר את הדירות במחיר של עד 30% בלבד מגובה השכירות המקובלת בשוק.

הקבלנים שיזכו במכרזים יוכלו למכור 40% בשוק החופשי, 20% בשכירות ללא פיקוח ו-40% בשכירות מפוקחת, שלקבלנים יהיה מותר להעלות אותה בשיעור עליית המחירים לצרכן בתוספת 1%. הדירות יושכרו לשלוש שנים עם אופציה להארכה ל-10 שנים.

ההחלטה השלישית מחייבת את המינהל לשווק קרקע במחיר קבוע שיעמוד על 50% מהמקובל בשוק, כאשר הדיירים יצטרכו לשלם עד 400 אלף שקל לדירה. הקונים לא יהיה רשאים למכור את הדירה לצד שלישי במשך 10 שנים ולא להשכיר אותה במשך 5 שנים. משרד המשפטים ומשרד השיכון יצטרכו לקבוע תוך חודשיים לכל היותר קריטריונים שיקבעו מי הם הזכאים לשכור דירות בדיור בר השגה ולקנות דירות במחיר למשתכן.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4174329,00.html

אני יותר מאשמח לראות איך החוק הזה לא עובר!
Yossarian
הודעות: 15
הצטרף: 06 מרץ 2010 17:40
יצירת קשר:

Re: היועץ המשפטי לממשלה: העדפת יוצאי צבא בדיור - חוקית

הודעהעל ידי Yossarian » 31 ינואר 2012 19:57

לפי דעתי חוק הכי טוב שיש, לגיטימי ביותר דווקא על זה אני אוהב את ישראל. המדינה דואגת לאינטרסים של מי שמחזיק אותה כלומר יהודים לא חרדים. בלי קשר לשרות הצבאי. ואם כבר מדברים על משתחררים למיניהם אם דפקתם את המערכת תהיו בהיכון לקבל ממנה זבביר. ובנוגע לאפליה, באמת מעציב אותי עד עומק הנשמה שערבושים וחרדים ישארו בחוץ, מצידי שיקנו דירה ביחד אין בשניהם תועלת גם ככה. מעניין מה יש לשאר להגיד פה על החוק.
אורח

Re: היועץ המשפטי לממשלה: העדפת יוצאי צבא בדיור - חוקית

הודעהעל ידי אורח » 31 ינואר 2012 22:04

Yossarian כתב:לפי דעתי חוק הכי טוב שיש, לגיטימי ביותר דווקא על זה אני אוהב את ישראל. המדינה דואגת לאינטרסים של מי שמחזיק אותה כלומר יהודים לא חרדים. בלי קשר לשרות הצבאי. ואם כבר מדברים על משתחררים למיניהם אם דפקתם את המערכת תהיו בהיכון לקבל ממנה זבביר. ובנוגע לאפליה, באמת מעציב אותי עד עומק הנשמה שערבושים וחרדים ישארו בחוץ, מצידי שיקנו דירה ביחד אין בשניהם תועלת גם ככה. מעניין מה יש לשאר להגיד פה על החוק.

אני מסכים איתך.
ואלה שיצאו ולא מסכימים, הרצחתם וגם ירשתם?
אורח

Re: היועץ המשפטי לממשלה: העדפת יוצאי צבא בדיור - חוקית

הודעהעל ידי אורח » 31 ינואר 2012 23:05

חוק מפגר.
לי לא אכפת ממנו כי עוד חצי שנה אני והמשפחה נוסעים לקנדה,
אבל לא כל מי שיצא מהצבא עשה את זה סתם.
מה עם חולי לב? אנשים שהיה להם גידול והצבא לא קיבל אותם? אנשים שבאמת היו לא בריאים נפשית?
מה עם אלה? למה זאת אשמתם בדיוק שהם נולדו ככה או הגיעו לנסיבות האלה? מילא להפוך אנשים כמוני שסתם לא היה להם זין לצבא לנחותים, אבל מה אנשים חולים אשמים?
dudu_dudu
הודעות: 202
הצטרף: 25 נובמבר 2011 18:50
יצירת קשר:

Re: היועץ המשפטי לממשלה: העדפת יוצאי צבא בדיור - חוקית

הודעהעל ידי dudu_dudu » 01 פברואר 2012 00:58

חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח שידחפו לתחת את הדירות החירבה שלהם חחחח דיור בר השגה, דירות של חירבה אחד אחד
Yossarian
הודעות: 15
הצטרף: 06 מרץ 2010 17:40
יצירת קשר:

Re: היועץ המשפטי לממשלה: העדפת יוצאי צבא בדיור - חוקית

הודעהעל ידי Yossarian » 02 פברואר 2012 22:06

אורח כתב:חוק מפגר.
לי לא אכפת ממנו כי עוד חצי שנה אני והמשפחה נוסעים לקנדה,
אבל לא כל מי שיצא מהצבא עשה את זה סתם.
מה עם חולי לב? אנשים שהיה להם גידול והצבא לא קיבל אותם? אנשים שבאמת היו לא בריאים נפשית?
מה עם אלה? למה זאת אשמתם בדיוק שהם נולדו ככה או הגיעו לנסיבות האלה? מילא להפוך אנשים כמוני שסתם לא היה להם זין לצבא לנחותים, אבל מה אנשים חולים אשמים?


חולי לב, ראיות, כליות ושאר הגריאטריה לרבות הפסיכופתים שיצאו על 21 קיבלו את ההטבה שלהם, 3 שנים אחת ההטבות אם לה... ואנשים שטחנו 3 שנים כמו זונות תמורת משכורת מצחיקה ומשתחררים בלי שקל על התחת בשביל להתחיל ללמוד ולסדר לעצמך את החיים חייבים לפחות איזה שהיא עזרה.
חוץ מזה רוב הסיכויים שההטבה הזאת לא מי ישמע עוזרת.
לאמשנה

Re: היועץ המשפטי לממשלה: העדפת יוצאי צבא בדיור - חוקית

הודעהעל ידי לאמשנה » 03 פברואר 2012 11:11

הוא מקשיב למה שהוא אומר?
זה לא חוקי זאת אפליה. וזה לא העדפה מתקנת.

במקום לתת להם הטבות תתחילו להיות:
1. צבא מסודר, אין יותר מקדונלדס במשמרת
2. תתחשבו בלאן שאנשים הולכים. יש הרבה חיילים בקרבי שהיו יכולים לעשות משהו אחר חוץ מלהרים נשק.
3. תתנו לחיילים משכורת נורמאלית. והמענק לא עוזר בגרוש, אפשר להשתמט ורק לעבוד וב3 שנים האלה אתה תצחק על המענק שלהם.

עוד הוכחה למיליטריזם. זה כבר מתחיל לעצבן אותי שבכל מקום במדינה דוחפים צבא.

חזור אל “בין מיליטריזם לפמיניזם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 11 אורחים