דיון – האם שירות בצה"ל הינו עבדות מודרנית?

פורום פרופיל חדש פורומים בין מיליטריזם לפמיניזם דיון – האם שירות בצה"ל הינו עבדות מודרנית?

מוצגות 12 תגובות – 1 עד 12 (מתוך 12 סה״כ)
  • מאת
    תגובות
  • #108430 הגב
    Aviran17
    חבר

לאחרונה לאחר שיחה עם מס' חיילים אשר סובלים בשירות ואף עושים אותו בכפייה גם מצד הלחץ החברתי של האנשים הקרובים על חשיבות הצבא וכל שאר הלוקשים שמוכרים לנו וגם מצד הצבא אשר מחייב אותך לשרת 3 שנים נגד רצונך.
    זאת בנוסף לכפייה בצבא על אורך זקן, קיצוץ שיער, מסדרים, חובת יציאה לטיולים ועוד עשרות דו' לכך.
    האם ניתן לומר על צה"ל, למרות עיגון השירות הצבאי בחוק שהשירות הצבאי בכפייה הינו עבדות מודרנית?
    האם אין בשירות הצבאי פגיעה בזכויות האדם הבסיסיות?, כגון: חופש החירות, חופש העיסוק וכד'…
    בנוסף האם עקב כך ניתן לתבוע את הצבא על החזקת אדם בניגוד לרצונו לדו'?
    אשמח לשמוע דעות בנושא מכל צדדי הקשת…

#174416 הגב
    Spor
    חבר

בלי שום צל של ספק עבדות מודרנית.

#174796 הגב
    Anonymous
    חבר

כן, אין ספק. יהיה מגניב לתבוע את הצבא על החזקת אדם בניגוד לרצונו/כליאת שווא, מעניין אם זה אפשרי טכנית.
    אני לא משפטן, אבל נראה לי שיש כאן פגיעה בזכויות יסוד. מעניין איך חוק כמו גיוס חובה מסתדר למחוקקים עם חופש התנועה והזכות לחירות

#175731 הגב
    Anonymous
    חבר

אני רק חייב לדעת.

האם אתם בעד שירות חלופי לצה"ל כלומר אתם תנסו לתרום למדינה כמה שתוכלו?
    או שאתם נגד הצבא ולא רוצים לתרום בשום מצב.

השאלה שלי היא למה? למה לא להתגייס? נכון זה קשה,זה לא נעים והמשמעת שמה כפולה ומכופלת מבית הספר.
    אבל אתה עושה משהו. אתה מגן על האזרחים ועל הילדים הקטנים אשר רק רוצים לחיות בשלום.

במידה ואתם מזדהים עם הזרם השמאלני הקיצוני-לא כל החיילים רוצחים,למעשה כל "הפשעי מלחמה" נעשים בעיקר מטעויות ומחוסר ברירה.
    בכל זאת עזה זה המקום הצפוף בעולם קשה מאוד שפצצה המיועדת לבית עם מחבלים לא יפגע בבית ילדים.

צה"ל זה לא קייטנה ויש אנשים שבאמת לא בנויים לזה ובגלל זה המציאו את הקבן.
    אבל לדעתי לא צריך לנצל אותו למטרות אישיות.

במידה ואתם לא רוצים לשרת כי פשוט לא בא לכם לתרום. זה תכונה אנושית וטבעית אבל תדעו לכם שהייתם יכולים לעשות משהו.

אני מקווה שבמידה ואתם לא מתגייסים לצה"ל לפחות תלכו לשירות לאומי שזה תרומה גדולה מאוד למדינה ולחברה.

אגב למי שהיה לו ספק- אני משתייך לזרם המרכז-שמאלני אז אני חושב שאני יכול להסתכל על התמונה בנקודת מבט קצת יותר רחבה.

לסיום אקווה שתבינו ולו במעט כי צה"ל זה לא רק שוביניזם והאדרת הלוחמים. אלא צהל נועד כדי לעזור למדינה ולהגן עליה במידת הצורך.

כי אם צהל יכריז אנחנו מניחים את נשקנו, אני בטוח ב100 אחוז שמספר מדינות מאחינו המוסלמים ינצלו את ההזדמנות
    ואם לא הם אז המחבלים הקיצונים שבהם
    לכן צהל חשוב.

אשמח לתגובות.

תודה ולילה נפלא

אלעד

#175734 הגב
    Spor
    חבר

תשמע אלעד, הרוח הפטריוטית שלך בשיאה.
    אבל הצבא עובד בדרכים שצריך לחוות בעצמך כדי להבין.
    אני לא חושב שמישהו כאן בפורום התגייס לצבא מבלי הרצון לתרום. אולי weef, אם מישהו זוכר אותו מפעם.
    אבל הרוב המוחלט, כולל את עצמי, הגיעו לשם במטרה לתרום את חלקם.
    אם זה בשירות קרבי, אם זה בשירות תומך לחימה, או סתם ג'וב.
    אבל רמת האפאטיה שנחשפתי אליה הרסה את הכל. את כל התמונה שציפיתי לראות.
    חשבתי שזה צבא, אתה יודע. מאורגן, חזק, עובד היטב. אבל אל תשכח שהצבא הוא לא יקום נפרד,
    הוא בנוי מהעם. ויש חלקים בעם, שהם חאפרים, ראש קטן, בעלי מדיניות 'טאטא את זה מתחת לשטיח ויהיה בסדר'.
    ואז אתה מוצא את עצמך מבלה 3 שנים, בתפקיד נידח, עושה עבודות צביעה או שמירות,
    ותחושת התרומה שלך נעלמת. הופכים אותך שם לכזה איש קטן, שאתה באמת מתחיל לפקפק בכמה
    המעשים שלך משמעותיים.

#175888 הגב
    Anonymous
    חבר

ממש לא אם כל אחד שלא רוצה להיתגייס לצבא לא היה מיתגייס לא היה לנו כוח אדם וממזמן כבר לא הייתה מדינת ישראל שירות חובה בצה"ל לא רק שהוא משמעותי וחובה זהו המחיר שאנו משלמים על זה שאנחנו חיים במדינת ישראל מדינת היהודים מולדת שדורות אחורה רצו לעלות לכאן זהו המחיר שאנחנו צריכים לשלם על הזכות לחיות כאן שום דבר לא בחינם אם היה לנו צבא כמו לארצות- הברית או רוסיה אז סבבה אבל אין לנו אז בקיצור למי שאין רצון לתת וליתרום למדינה שלו לא חייב לגור כאן זה אולי חובה לשרת בצבא אבל לא חובה לחיות במדינת ישראל אתה רוצה לחיות כאן תעשה צבא …יום טוב :]

#175899 הגב
    Anonymous
    חבר
    quote Spor:

אני לא חושב שמישהו כאן בפורום התגייס לצבא מבלי הרצון לתרום. אולי weef, אם מישהו זוכר אותו מפעם.
    חשבתי שזה צבא, אתה יודע. מאורגן, חזק, עובד היטב. אבל אל תשכח שהצבא הוא לא יקום נפרד,
    הוא בנוי מהעם. ויש חלקים בעם, שהם חאפרים, ראש קטן, בעלי מדיניות 'טאטא את זה מתחת לשטיח ויהיה בסדר'.
    ותחושת התרומה שלך נעלמת. הופכים אותך שם לכזה איש קטן, שאתה באמת מתחיל לפקפק בכמה
    המעשים שלך משמעותיים.

חזק ונכון הופכים אותך לאיש קטן שמה ואתה באמת מתחיל לפקפק האם אתה תורם

בכללי אז אתה שמח שיצאתה

#176028 הגב
    Anonymous
    חבר
    quote אורח:

ממש לא אם כל אחד שלא רוצה להיתגייס לצבא לא היה מיתגייס לא היה לנו כוח אדם וממזמן כבר לא הייתה מדינת ישראל שירות חובה בצה"ל לא רק שהוא משמעותי וחובה זהו המחיר שאנו משלמים על זה שאנחנו חיים במדינת ישראל מדינת היהודים מולדת שדורות אחורה רצו לעלות לכאן זהו המחיר שאנחנו צריכים לשלם על הזכות לחיות כאן שום דבר לא בחינם אם היה לנו צבא כמו לארצות- הברית או רוסיה אז סבבה אבל אין לנו אז בקיצור למי שאין רצון לתת וליתרום למדינה שלו לא חייב לגור כאן זה אולי חובה לשרת בצבא אבל לא חובה לחיות במדינת ישראל אתה רוצה לחיות כאן תעשה צבא …יום טוב :]

סליחה, אבל בארה"ב צבא היא דבר התנדבותי וזו הסיבה העיקרית לכך שהצבא של ארה"ב נראת כפי שהיא נראת! כי לא מחייבים אותך להתגייס אלא אם כן אתה באמת רוצה לעשות זאת, אם אתה באמת בנוי לזה, אם אתה באמת רואה את עצמך עושה משהו מועיל.מה שאני מנסה להגיד שאם צבא היתה משהו התנדבותי, תאמינו לי שהרוב היו רוצים בעצמם להתגייס ובאמת לעשות בצבא משהו מועיל כי לשם כך הם רוצים להתגייס ולא להעביר את הזמן, מה שהרוב עושים אצלנו. כמובן שהמצב של ארצינו הקטנה הוא שונה מבחינה ביטחונית אבל אני ממש ולא בעד החוק שמחייב אותך להתגייס בכוח. לדעתי כל אחד ואחת צריך לרצות ובאמת לרצות לתרום למדינה, ואני באמת בעד תרומה למדינה באיזשהי דרך. ואם המדינה שלנו היתה נותנת לנו אפשרות בחירה ומעודדת אותנו אהבת מולדת כמו שצריך, אז באמת היו הרבה במתגייסים מרצונם החופשי אפילו שזה לא חובה.

#176308 הגב
    Anonymous
    חבר
    quote אורח:

quote אורח:

סליחה, אבל בארה"ב צבא היא דבר התנדבותי וזו הסיבה העיקרית לכך שהצבא של ארה"ב נראת כפי שהיא נראת! כי לא מחייבים אותך להתגייס אלא אם כן אתה באמת רוצה לעשות זאת, אם אתה באמת בנוי לזה, אם אתה באמת רואה את עצמך עושה משהו מועיל.מה שאני מנסה להגיד שאם צבא היתה משהו התנדבותי, תאמינו לי שהרוב היו רוצים בעצמם להתגייס ובאמת לעשות בצבא משהו מועיל כי לשם כך הם רוצים להתגייס ולא להעביר את הזמן, מה שהרוב עושים אצלנו. כמובן שהמצב של ארצינו הקטנה הוא שונה מבחינה ביטחונית אבל אני ממש ולא בעד החוק שמחייב אותך להתגייס בכוח. לדעתי כל אחד ואחת צריך לרצות ובאמת לרצות לתרום למדינה, ואני באמת בעד תרומה למדינה באיזשהי דרך. ואם המדינה שלנו היתה נותנת לנו אפשרות בחירה ומעודדת אותנו אהבת מולדת כמו שצריך, אז באמת היו הרבה במתגייסים מרצונם החופשי אפילו שזה לא חובה.

אני רוצה להוסיף על הדברים שלך שאם הצבא יהיה צבא התנדבותי אשר גם מסנן אנשים – רמת הכ"א תעלה פלאים, המשכורות של החיילים ואנשי הקבע יעלו, והמעמד בחברה הישראלית ישתפר משמעותית.

quote :

#176412 הגב
    Anonymous
    חבר
    quote Spor:

המעשים שלך משמעותיים.

אין ספק שאתה צודק.
    ההרגשה שמתחילה לחלחל אחרי כמה חודשי שירות היא שאתה בעצם מנוצל על ידי המדינה. צריך לחוות את זה כדי להבין. היחס מזלזל, הניצול מחפיר, ההרגשה היא של הזנחה. אתה רואה את כל האנשים סביבך מבזבזים את החיים שלהם בלא לעשות כלום, אוכלים אוכל מגעיל, מגלחים את הראש כל שלישי אחה"צ, ככה במשך שנים עד שאפשר להשתגע. והדבר הכי נורא הוא שאנשים אומרים "זה רק שלוש שנים, זה עובר כמו כלום" – פשוט בא לי לירות בהם.

אצלי בבסיס, בתורנות צהריים, החיילים פותחים וסוגרים את השער של הבסיס כמה אלפי פעמים, עד שהם לא מרגישים את הידיים או הרגליים. כמובן שהיה אפשר להתקין שער אלקטרוני – אבל חייל היום יותר זול מחשמל ועלות התקנה, אני חשוב שאפשר להעריך את עבודתו בעשרות אגורות לשעה, זול יותר גם מפועל סיני.

#176413 הגב
    Anonymous
    חבר
    quote אורח:

אני כבר הבהרתי לצבא שאני לא רוצה לחיות כאן, ואפילו יש לי אזרחות זה, אבל לא משחררים אותי.

#176448 הגב
    שמואל
    חבר
    quote Aviran17:

לאחרונה לאחר שיחה עם מס' חיילים אשר סובלים בשירות ואף עושים אותו בכפייה גם מצד הלחץ החברתי של האנשים הקרובים על חשיבות הצבא וכל שאר הלוקשים שמוכרים לנו וגם מצד הצבא אשר מחייב אותך לשרת 3 שנים נגד רצונך.
    זאת בנוסף לכפייה בצבא על אורך זקן, קיצוץ שיער, מסדרים, חובת יציאה לטיולים ועוד עשרות דו' לכך.
    האם ניתן לומר על צה"ל, למרות עיגון השירות הצבאי בחוק שהשירות הצבאי בכפייה הינו עבדות מודרנית?
    האם אין בשירות הצבאי פגיעה בזכויות האדם הבסיסיות?, כגון: חופש החירות, חופש העיסוק וכד'…
    בנוסף האם עקב כך ניתן לתבוע את הצבא על החזקת אדם בניגוד לרצונו לדו'?
    אשמח לשמוע דעות בנושא מכל צדדי הקשת…

באופן עקרוני, הטענה של המערכת הביטחונית היא שיש צורך קיומי, לכן זה מוצדק. את זה שבמקרים ספציפיים זה לא מתקיים (בנות בצבא למשל), יכולה להיות עילה לתביעה.

במערכת יותר אידאלית מישראל, לפחות.

מוצגות 12 תגובות – 1 עד 12 (מתוך 12 סה״כ)
מענה ל־דיון – האם שירות בצה"ל הינו עבדות מודרנית?
פרטים:

אנחנו זקוקות לתרומתך!

באמצעות:

או העברה בנקאית:

פרופיל חדש
בנק הפועלים (קוד 12)
סניף ראשי רמת השרון (קוד 630)
חשבון מספר 421120
IBAN IL210126300000000421120

פרופיל-חדש-לוגו